ארועים | מסע לפולין

מדי שנה יוצאת משלחת של אנשים עיוורים ולקויי ראייה עם כלבי הנחיה שלהם למסע מרגש בפולין. למשלחת מסר כפול: להזכיר את הזוועות מעשי הנאצים בנכים אל מול הסמליות של הגעת משלחת עיוורים לביקור על אדמת פולין וכן להדגיש את השוני בין השימוש שעשו הנאצים בכלבים ככלבי תקיפה לעומת השימוש הנעשה בכלבים על ידי המרכז לכלבי נחיה שהוא לצורך עזרה ותמיכה באנשים העיוורים. סמליות עצמתית במיוחד.
בשנת 2015 ארגן המרכז הישראלי לכלבי נחיה את מסעו הרביעי לפולין כשמטרתו: לאפשר לבוגרי המרכז ללמוד על השואה בצורה מרוכזת ולבקר במקומות בהם התרחשו האירועים הטרגיים לעם היהודי לפני 70 שנה.
למסע יצאו שישה בוגרים מלווים בכלבי הנחיה שלהם ועמם שישה מלווים ומתנדבים.
טרם יציאתם למסע, קיימו המשתתפים שני מפגשים בהם קיבלו חומר עיוני על השואה וכן גאוגרפיה של פולין ומידע על המסע מאת המדריך אמיר השכל.
המסע נערך חמישה ימים כשברשות שדות התעופה הקפידו על מעבר קל לעיוורים וכלביהם. ראוי לציין כי כל מהלך הטיסה, התנהגו הכלבים למופת.

אמיר המדריך: “אנשים מיד הבינו כי מדובר בכלבי נחיה לעיוורים וזה משך המון תשומת לב. אצל הנאצים כלבים שימשו כחלק מהלחימה ככלבי תקיפה ושמירה במחנות. לאנשים עיוורים לא היה סיכוי לשרוד משום שהנאצים האמינו שלאדם עם מגבלה אין זכות קיום ולכן המראה של כלבים ידידותיים המובילים אנשים עיוורים הוא בעל משמעות חזקה ביותר.”
במשך כל המסע לבשו הכלבים אפודות מיוחדות אשר אפשרו לזהות אותן ככלבי נחייה מישראל והציבור לא נשאר אדיש מול מראה המשלחת.
המשלחת ביקרה במחנות ההשמדה אושוויץ, בירקנאו, מיידנק וטרבלינקה כשבכל נקודה ערכה המשלחת טקסים, הניחה פרחים והקריאה שירים וקטעי זיכרון לנספים. חברי המשלחת העיוורים לקחו אף הם חלק פעיל בטקסים כשהם מקריאים קטעים כתובים בברייל או שרים בספונטניות מרגשת.

תפריט נגישות